Zpřístupnění důlního díla Orty
Areál přírodní památky a historického důlního díla Orty vnímáme jako výjimečné místo s jedinečnou atmosférou. Navrhované zásahy umožní zpřístupnit nejen samotný labyrint chodeb, ale i místní krajinu. Vytváříme nový turisticko-naučný okruh, se zastaveními k odpočinku, které zároveň mapují vývoj historie lokality. Tato vrstva funguje nezávisle na otevírací době návštěvnického centra – turisté mohou procházet místní krajinou a poznávat historii místa i v ročním období, kdy jsou doly kvůli zimování netopýrů uzavřené. Samotné návštěvnické centrum pak vytváří svébytnou architekturu, která by měla doplnit unikátní zážitek ze samotných dolů.
Cesta
Vytváříme hlavní turistický okruh, který provádí návštěvníka po různých atmosférách lesa, doplněný o informace o důlním dědictví. Cesta začíná na parkovišti, odkud příchozí následuje novou naučnou stezku a sestupuje lesem až do podmáčeného údolí. Přes mokřady vedou zpevněné chodníky, po kterých se návštěvník dostane až na Důlní dvůr – hlavní vstupní prostor do Ort. Ten slouží jako místo pro osvěžení, odpočinek a také zde začíná hlavní prohlídka dolů.
Návštěvnické centrum
Budova návštěvnického centra je svébytnou součástí okolního lesa a záměrně neimituje prostředí dolu, nesnaží se konkurovat jeho mimořádným prostorovým kvalitám, ale vytváří kvality nové. Dům má půdorys nepravidelného šestiúhelníku, který se dále promítá do vnitřní dispozice. V každém patře se koncept dispozic lehce mění vzhledem k funkčním potřebám a utváří tak výhledy na různé strany lesa. Po obvodu domu prochází vnitřní schodiště až do nejvyššího podlaží. Vstupní podlaží je částečně zapuštěné do terénu.
Tým: Zdeněk Chmel, Miroslav Chmel, Miroslav Malý
Gabriela Sládečková, Martin Ciglbauer, Jana Trunda
konzultace krajinářského řešení - Landa Ruhmkorf
Lokace: Orty
Vizualizace: Malý Chmel
Stav: Architektonicko - krajinářská, otevřená, anonymní, jednofázová, projektová soutěž - 2. místo
Rok: 2024
Krajina
Z krajinářského pohledu je snahou rozšířit zážitek z návštěvy kaolinového dolu o návštěvu jeho okolí. Důl se nachází v srdci druhově pestrého lesa, ke kterému vede cesta skrze morfologicky členité území. V lesích se nacházejí rokliny, podmáčené oblasti, ale také pozůstatky těžební činnosti. Na navrhované vycházkové trase návštěvník potká nejen borůvčí a hasivku orličí, ale zároveň je seznámen s okolní krajinou. Při zpáteční cestě se dozví zbytek příběhu dolu díky trasování skrze prostory, které s těžbou kaolinu přímo souvisí. Vyznačená místa jsou akcentována dřevěnými prvky v podobě lávek, dřevěných chodníků a doprovodného mobiliáře.
Expozice
Výstavní část sestává z několika vrstev. První je vrstva venkovní, přístupná veřejnosti celoročně. Tu tvoří okružní cesta lesem podél reliktů důlní těžby, kterou lemují informační panely o historii dolů, ale i o místních přírodních památkách.
Další představuje samotné návštěvnické centrum. V návštěvnické hale se nachází projekce týkající se historie, ale i probíhajících výzkumů a okolní krajiny. Ve středu návštěvnické haly mohou návštěvníci prozkoumat velký inverzní model podzemních chodeb a ještě před prohlídkou si tak utvořit představu o jejich rozsahu.
Hlavní vrstva je pak prohlídka samotná, představující okružní komentovanou prohlídku doly.
Výkresy
Proces